Papier

fot. Andrzej Roszczak

Zofia Ulańska: Twoja powieść „Fioletowe światło”, portretująca w zabawny, momentami groteskowy sposób polski show biznes, funkcjonuje w nieoficjalnym obiegu. Wysyłasz ją prywatnie swoim fanom przez Internet. To nietypowa sytuacja, kiedy nie mówimy o początkującym autorze, ale pisarzu nominowanym trzy razy do Nagrody Literackiej Nike, laureacie „Paszportu Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia, który do tej pory […]

Lampiony_okładka3

Lampiony to trzecia i przedostatnia powieść z cyklu Cztery żywioły. Tym razem akcja powieści przenosi się do Łodzi – miasta, które płonie i drży w posadach od wybuchów.

z21782616V,Maslowska

Co zrobić z tym poczuciem władzy i kontroli, które uruchamia się, kiedy absolwent polonistyki, MISH-U, kulturoznawstwa i innych rzekomo niepraktycznych kierunków zasiada przed ekranem komputera, żeby przeanalizować stary serial amerykański? Oto do grona malkontenckich, sentymentalnych, ironicznych i tęskniących za „duchologicznym” dzieciństwem czasów transformacji roczników 80. dołączyła dawna charyzmatyczna uczestniczka i twórczyni popkultury – Dorota Masłowska.

Bonda_Okularnik

Cykl Cztery żywioły to przemyślana i misternie skonstruowana seria opowiadająca o losach profilerki, alkoholiczki Saszy Załuskiej. Okularnik to druga część tetralogii, a określa go pierwiastek ziemia. 

Bonda

O tej powieści w mediach było głośno jeszcze zanim się ukazała. Sam Zygmunt Miłoszewski entuzjastycznie zachęcał do jej przeczytania, twierdząc, że Katarzyna Bonda to królowa polskiego kryminału. Niektórzy z tego powodu nie kryli oburzenia, gdyż przecież chodziło o detronizację innej królowej – Joanny Chmielewskiej. Jednak nie o akt koronacji chodzi, a czytelnicze zmierzenie się z […]

Bóg rzeczy małych

Jeżeli w jednej powieści można zawrzeć mikrokosmos, przedstawiając fragment świata w każdej jego odsłonie: biologicznej, kulturowej, politycznej, magicznej i rodzinnej, Arundhati Roy – autorce jednej książki, za którą otrzymała Nagrodę Bookera 1997 – udało się tego dokonać.

Nakarmić

Spis rzeczy – spis przedmiotów. Takie kartki, przytwierdzone do drzwi, można było znaleźć w pokojach post peerelowskich pensjonatów. Świat zamknięty, ograniczony do niezbędnego minimum. Szafa, wersalka, półka, umywalka, gaśnica. Wszystkiego sztuk jeden. Niczego nie można wynieść, niczego wnieść. Przedmioty pełniące tylko i wyłącznie funkcje im przeznaczone…

pod-prad

Co można zrobić, kiedy bohater książkowego wywiadu, podpisując egzemplarz, prosi z uśmiechem o miłą recenzję? Jest to sytuacja dość niewygodna dla krytyka, bo napisać „niemiłej” recenzji raczej wówczas nie wypada. Tak, ale można nie pisać jej wcale, albo porzucić książkę w połowie lektury.

Jonathan Franzen Portrait Session

„Korekty” są trudną i poruszającą książką właśnie dlatego, że mówią o codzienności w pozornie przyjaznym dla życia i demokratycznym kraju; przedstawiają urywki z historii ludzi, którzy może tym tylko się wyróżniają, że liczne wydarzenia w ich życiu (nieudane romanse, utrata pracy, choroba rodziców i własna, uzależnienia, oszustwa, nietypowe układy społeczne i zawodowe) skumulowały się w […]

index

Jakiś mądry człowiek powiedział, że składamy się wyłącznie z fikcji, którą tworzymy na swój temat. Zdarza się, że to, co opowiadam o sobie – o niej – dawno złożyło się w zastygnięte wspomnienie, które zmieniało się fragmentami, podczas gdy ona stawała się mną (A. Pleijel „Wróżba”)