Konferencja: Antybohater we współczesnej kulturze

Emocje oscarowe powoli opadają, a my podzielimy się wrażeniami z drugiej części naszych pierwszych urodzin – konferencji zorganizowanej przy współudziale Koła Studentów Krytyki Literackiej UJ. Spotkanie odbyło się 21 lutego 2015 r. w Sali Parmenidesa (ul. św. Filipa 23).

Bez tytułu1

Mimo okresu ferii i sesji poprawkowych, frekwencja dopisała, także wśród studentów. Temat konferencji, Antybohater we współczesnej kulturze, okazał się bardzo ciekawym punktem wyjścia do dyskusji o historii antybohaterów i różnicach w definiowaniu pojęcia, które w świadomości potocznej funkcjonuje głównie w powiązaniu z popkulturą. Każdy z prelegentów zaprezentował temat od innej strony, a referaty były na tyle ciekawe, że publiczność ochoczo wyrażała zgodę na wykraczanie poza ramy czasowe.

Marta Błaszkowska, doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ, przedstawiła referat pt. Antybohater, nie – bohater? Protagoniści w polskiej literaturze okołofantastycznej i ich relacje ze światem. Mgr Dawid Głownia (Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ) opowiedział o mechanizmach kreacji antybohaterów we wczesnym japońskim kinie historycznym, przy okazji wtajemniczając publiczność w tajniki kina Dalekiego Wschodu: jego periodyzację, gatunki i recepcję. Mgr Katarzyna Bajka (Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Instytut Religioznawstwa UJ) wygłosiła referat pt. Współczesny antybohater, przedstawiając szerszą perspektywę antropologiczną wytwarzania i funkcjonowania tej kategorii.

Po przerwie przyszła kolej na doktora Tomasza Majkowskiego (Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych) i jego referat O świętych i psach. Antybohaterowie gier wideo. Dla lepszego zrozumienia kontekstu, Dr Majkowski przedstawił także horyzont badań nad kulturowymi aspektami gier wideo, które prowadzi w Zakładzie Technologii Gier. Na koniec uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć prezentację przygotowaną przez mgr Bolesława Racięskiego Archie Bunker i archeologia telewizyjnego bohatera. Fragmenty amerykańskiego serialu All in the family nie tylko doskonale zobrazowały komediowe ujęcie antybohatera, ale wprawiły publiczność w dobry nastrój, towarzyszący w trakcie końcowej dyskusji.

Obie części urodzin uważamy za bardzo udane, nie tylko dzięki znakomitym prelegentom i artystom (biorącym udział w koncercie 17 stycznia), ale Publiczności, która zdecydowała się spędzić z nami czas i stworzyć ciepłą atmosferę. Dziękujemy, że jesteście z nami, nie tylko jako czytelnicy! W ciągu kolejnego roku działalności obiecujemy nie osiadać na laurach.

Redakcja Strony Tytułowej

25.02.2015

więcej w dziale Miszmasz: